152901-2017 - ÄndringSverige-Lerum: Städning och renhållning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad, Städ.
Referensnummer: KS16.1033
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Städentreprenad omfattande lokalvård med tillhörande arbetsuppgifter i de utrymmen som är upptagna i förfrågningsunderlaget.
Kommunens mål med entreprenaden är att lokalvården ska upprätthålla en sådan kvalité så att den både ger en god arbetsmiljö samt besöksmiljö för alla som vistas i lokalerna. Dessutom ska den utföras på ett sådant sätt att livslängden på lokaler och dess ytsikt ökar.