152903-2017 - ÄndringSverige-Karlskrona: Finansiell leasing
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av fordon med tillhörande tjänster 2017.
Referensnummer: 2016/00166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Lång- och kortidshyra av personbilar, ett fåtal godstransportbilar under 3,5 ton och minibussar. Även fordonstillbehör, tillhörande service- och administrationstjänster samt hyra av webbaserat bokningssystem ingår.
Samtliga fordon skall vara miljöfordon enligt Trafikverkets miljöbilsdefinition och fria från fossilt bränsle, där så är möjligt. Bilar av typerna gashybrider, laddhybrider, etanolbilar och elbilar skall kunna tillhandahållas.