Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Boende för ensamkommande barn.
Referensnummer: 17/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Lekebergs kommun inbjuder till upphandling av avtal avseende HVB-hem (hem för vård eller boende) och stödboende för ensamkommande barn. Uppdraget avser boendeplatser för ensamkommande barn och ungdomar i åldern 13-19 år som söker asyl eller har permanent uppehållstillstånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311300 Barn- och ungdomsomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen