152992-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Datorrelaterad utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenterlösningar
Referensnummer: Ks26 2022-89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30230000 Datorrelaterad utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i Linköpings kommuns upphandlingen avseende Datacenterlösningar. Upphandling omfattar två (2) olika anbudsområden:
1. Servrar och lagring
Servrar och lagring omfattar hårdvara, programvara och tjänster kopplat till hårdvara som avropas för t.ex. servrar, Storage Area Network, Network Attached Storage, lagringssystem, säkerhetskopiering, hypervisor, virtualisering och hyperkonvergerad infrastruktur.
2. Nätverk och säkerhet
Nätverk och säkerhet omfattar hårdvara, programvara och tjänster kopplat till hårdvara som avropas för t.ex. nätverksväxel, router, trådlösa nätverk, lastbalanserare, brandvägg, Virtual Private Network, intrångsdetektering och övervakning.
Beställaren förbehåller sig rätten men förbinder sig ej att avropa dataskydd/kringutrustning, exempelvis UPS, kablage, SFP. All kommunikation i upphandlingen sker via e-Avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 72 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Utvärdering och anbudssumma Anbudsområde 1. Servrar och lagring
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 32400000 Nät, 48800000 Informationssystem och servrar, 48820000 Servrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72300000 Datatjänster, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym per år:
Anbudsområde 1 Servrar och lagring är 5 msek exklusive mervärdesskatt.
Anbudsområde 2 Nätverk och säkerhet är 13 msek exklusive mervärdesskatt.
Takvolym uppgår till högst 110 MSEK, exklusive mervärdesskatt, under den totala avtalstiden inklusive samtliga anbudsområden samt eventuella optioner.
Utvärdering och anbudssumma Anbudsområde 2. Nätverk och säkerhet
Del nr: 2