153026-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Internettjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internet på tåg 2019
Referensnummer: D-nr. 1-1568-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72400000 Internettjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser leverans av Internet på tåg för tåg som trafikerar Västtrafiks linjenät i Västra Götaland. Åtagandet innefattar utrustning för mobil kommunikation över mobilnät, en filtrerbar och volymbegränsad internettjänst via WiFi till kunder på tåg.
I uppdraget ingår design av lösning o utrustning för tre tågtyper, totalt ca 36 tåg, Tjänster för Driftövervakning/Support samt Helpdesk ingår. Optioner om ca 22 tåg, förlängd öppettid för Driftövervakning samt konsulttjänster kan tillkomma.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72410000 Leverantörstjänster, 72411000 Internetleverantörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen