153059-2018 - ÄndringSverige-Halmstad: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Instrument för öppen och laparoskopisk kirurgi
Referensnummer: DNRGS170234
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland avser att upphandla instrument för öppen och laparoskopisk kirurgi. Det ingår bla energiinstrument, staplers, clipstänger, preparatuppsamlingspåsar mm. Upphandlingen omfattar både engångs samt flergångsinstrument.