Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn: Modifiering av askuttag CFB
Referensnummer: UHD 19-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45259300 Reparation och underhåll av värmeverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB har för avsikt att låta Raumaster Oy utföra en modifiering av askutmatningen i värmeverket i Eskilstuna.
Den nuvarande utformningen av askutmatningen innebär ett stort arbetsmiljöproblem med risk för allvarliga personskador.
På grund av deras unika kunskap och kompetens kring detta bedömer Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB att endast Raumaster Oy kan modifiera askutmatningen på ett säkert sätt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 90513400 Bortskaffande av aska
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen