153107-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Förvaltning av anläggning och datordrift
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemförvaltning och vidareutveckling Utfärdaren 2018
Referensnummer: T2018-00957
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift
II.1.4.
Kort beskrivning
I Utfärdaren hanteras parkeringstillstånd för boendeparkering, nyttoparkering och parkeringstillstånd för rörelsehindrade (PRH) samt dispenser för färdtillstånd och tillfälliga parkeringstillstånd.
Upphandlingen omfattar Tks behov av tjänster för förvaltning och vidareutveckling av Utfärdaren. Leverantörens åtagande ska även omfatta tjänster för support och anpassning av systemstöd.
Trafikkontoret avser teckna avtal med en Leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212445 Programvaruutvecklingstjänster för kundhantering, 72232000 Utveckling av transaktionsbehandlingsprogram och kundanpassad programvara, 72500000 Datortjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72514200 Förvaltning av dataanläggning för datasystemutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen