2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lastväxlare
Beskrivning: Bodens kommuns kommunledningsförvaltnings Räddningsenhet har behov av en Lastväxlare. Gunnarsbyns räddningstjänst är helt utan fordon med vattentank eftersom deras förstördes vid brand av räddningsstation. Det är samhällskritiskt då kommunen ska inneha den beredskap som krävs om brand bryter ut i området. Därför är det viktigt att införskaffa en och ha i drift innan gräs- och skogsbrands säsong startar. Med denna bakgrund används därför påskyndat förfarande enligt LOU.
Intern identifierare: KS 2026-167
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Bodens kommuns kommunledningsförvaltnings Räddningsenhet har behov av en Lastväxlare. Gunnarsbyns räddningstjänst är helt utan fordon med vattentank eftersom deras förstördes vid brand av räddningsstation. Det är samhällskritiskt då kommunen ska inneha den beredskap som krävs om brand bryter ut i området. Därför är det viktigt att införskaffa en och ha i drift innan gräs- och skogsbrands säsong startar. Med denna bakgrund används därför påskyndat förfarande enligt LOU.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34133000 Ledade lastbilar
Ytterligare klassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34130000 Motorfordon för godstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Lastväxlare