153136-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Medicinska specialisttjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekokardiografiska undersökningar
Referensnummer: IN-IN22-0081
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121200 Medicinska specialisttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland och Region Västmanland (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal för ekokardiografiska undersökningar utförda av legitimerad biomedicinsk analytiker (BMA) och specialistkompetent klinisk fysiolog eller kardiolog med dokumenterad kompetens inom ekokardiografi, inklusive såväl utförande som utvärdering och svar i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Köparen har för avsikt att teckna avtal med max två (2) leverantörer som är kvalificerade och uppfyller kraven i upphandlingsdokumenten och som därmed kan tillhandahålla minst en specialistkompetent klinisk fysiolog eller kardiolog med dokumenterad kompetens inom ekokardiografi och minst fyra legitimerad biomedicinska analytiker (BMA).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal avseende köp av tjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Avtal. Region Sörmland och Region Västmanland (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal för ekokardiografiska undersökningar utförda av legitimerad biomedicinsk analytiker (BMA) och specialistkompetent klinisk fysiolog eller kardiolog med dokumenterad kompetens inom ekokardiografi, inklusive såväl utförande som utvärdering och svar i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Utförandet sker i respektive regionslokaler med användande av Köparens utrustning. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionernas egen verksamhet för att ge invånare bättre tillgänglighet av diagnostik.
Innehåll och omfattning av varje specifik uppdrag fastställs av köparen i samband med avrop. Avropsförfrågan innehåller specifikation om uppdraget, tidsramar och eventuellt övriga villkor som inte är reglerade i ramavtalet. Val av tjänst mellan antagna leverantörer kommer att ske inför varje uppdrag utifrån Köparens preferenser. Valet kommer baseras på medicinska överväganden och tillgänglighet aktuella datum.
Takvolym/takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 15 MSEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.