153176-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rådhuset, renovering och lokalanpassning - Rörentreprenad
Referensnummer: KS 2023/0391
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Renovering och lokalanpassning av Norrköpings Rådhus uppförd mellan 1907-1910. Byggnaden är ett byggnadsminne enligt KML (kulturmiljölagen), vilket är det starkaste lagskydd en byggnad kan ha i Sverige. Byggnaden är även utpekad som särskilt värdefull enligt PBL i Norrköpings kommun. Varav arbeten är tillståndspliktiga hos Länsstyrelsen (tillstånd ombesörjs av beställaren).
Projektet avser in- och utvändig renovering med delvis nya planlösningar, ytskikt, installationer, åskskydd, Cafékök, fönsterrenovering, målning av trapphallar, utemiljö ink dränering och yttre VA arbete mm. Takbyte inkl. plåtdetaljer samt byte av ränndalar lämnas som optioner (avser byggentreprenad).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt upphandlingsdokumenten