153179-2017 - ResultatSverige-Upplands Väsby: Lekplatsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Temalekpark.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Nuts-kod SE11 Stockholm
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upplands Väsby kommun kommer att under 2017 bygga en temalekplats baserad på ortens industrihistoria, främst då Metallverkens och AB Optimus produkter. Modell och idéskisser har tagits fram av skulptören Tor Svae – mannen som skapat Mulle Meckparken, Anders Franzéns park m.fl. temalekplatser i Storstockholmsområdet. I uppdraget ingår det att bygga lekplatsen exakt efter Tor Svaes skisser och muntliga anvisningar; samt att använda av honom anvisat material. En del av detta är begagnat metallskrot, trä som ska skulpteras bl.a. till hästar, kor och m.fl. husdjur, samt ny/begagnad lekutrustning som ska byggas om till vad projektet kräver. Totalt innefattar projektet 10 st. byggnader i ”barnstorlek”, och som skall utföras på ett mycket individualistiskt maner, samt ca 6 träskulpturer, 3 metallskulpturer och en elektrisk svagströms installation utifrån de anvisningar Tor Svae lämnar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
37535200 Lekplatsutrustning, 43325000 Park- och lekplatsutrustning, 45112723 Utformning av lekplatser, 45236210 Markanläggning för lekplats
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 4 000 000 SEK
exkl. moms