153264-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kista: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Dalbon 1, Hus A och Hus B, totalentreprenad med samverkan
Referensnummer: MIC 2023/158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kort information om objektet & projektet
Objektet Kv. Dalbon 1, uppfördes som 130 små pensionärslägenheter av Stockholmshem år 1959. Den ursprungliga delen av fastigheten, hus A utgörs av en arkitektonisk stram elvavåningsbyggnad.
Fastigheten Dalbon 1 är idag bebyggd med flera sammanhängande byggnader med olika höjd på våningsplanen, hus A-D.
Hus A och Hus B är nu aktuell för en total byggteknisk upprustning med målsättningen att utveckla ca 70 nya tillgängliga seniorbostäder med beställarens utökade krav avseende utformning, trygghet och tillgänglighet.
Ombyggnaden omfattar ca 7100 m².
Övrigt
Entreprenaden kommer att genomföras som en totalentreprenad med samverkan, se ”Entreprenadkontrakt” för en närmare beskrivning av byggprocessen och entreprenadens två faser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen