153283-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadtjänster för vatten- och avloppsnät
Referensnummer: TN 2021/1703 - NY
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland, Teknikförvaltningen, avser att upphandla ramavtal med flera anbudsgivare för att genom successiva avrop, kunna täcka sitt behov av att för arbeten i VA nätet, över hela Gotland, inhyra entreprenadmaskin med förare. Ramavtalet syftar till att få utfört uppdrag, vid ny- och/eller ombyggnation eller reparationer i Region Gotlands VA-nät. Uppdrag utförs som utförandeentreprenader i enlighet med SFS 2016:1146 Bilaga 1, Avdelning F, Undergrupp 45.50,Benämning Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45332200 VA-arbeten, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen har delats upp i 14 delar, baserat på maskinvikt.
Upphandlingen består av följande 14 delar:• Del 1 - Anläggningsarbetare med VA-kunskap• Del 2 - Grävmaskin bandburen 5,1 - 9 ton• Del 3 - Grävmaskin bandburen 16,1 - 19 ton• Del 4 - Grävmaskin bandburen 19,1 - 22 ton• Del 5 - Grävmaskin bandburen 25,1 - 29 ton• Del 6 - Grävmaskin bandburen 29,1 - 32 ton• Del 7 - Grävmaskin hjulburna 8 - 12 ton• Del 8 - Grävmaskin hjulburna 14,1 - 16 ton• Del 9 - Grävmaskin hjulburna 16,1 - 19 ton• Del 10 - Grävmaskin hjulburna 19,1 - 22 ton• Del 11 - Hjullastare ramstyrd 11,1 - 18 ton• Del 12 - Grävlastare ramstyrd 10,1 - 14 ton• Del 13 -Dumper 9,9 - 16 ton lastvikt• Del 14 - Dumper 16,1- 23 ton lastvikt
Ramavtal tecknas med fem (5) leverantörer i rangordning per del. Om ej tillräckligt antal anbudsgivare kvalificerar sig tecknas avtal med färre leverantörer.
Ytterligare upplysning om maskiner framgår av avsnitt 4. Kravspecifikation och utvärdering.
Denna upphandling kompletterar tidigare genomförd upphandling; Korttidsinhyrning av maskiner med förare, vilken gäller för korta uppdrag som beräknas till att omfatta upp till 100 timmar per uppdrag.