153300-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel på rekvisition 2017, SLL450.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser successiva leveranser av läkemedel till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL). Dessutom har TioHundra AB, Region Gotland, äldreboenden, vissa enheter på Karolinska Institutet samt de leverantörer som SLL har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33600000 Läkemedel
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.