Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konservatortjänster
Referensnummer: 0263/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92521220 Konservering av föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för konserveringsuppdrag på utomhuskonstverk och byggnader som förvaltas av Göteborgs Stad, Park- och naturförvaltningen. I uppdraget ingår även konsultation/rådgivning samt att upprätta åtgärds- och underhållsplaner enligt beställarens behov. Konserveringsuppdragen avser framför allt åtgärder av underhållskaraktär inom följande områden: 1. Konservering av objekt i sten 2. Konservering av objekt i metall 3. Konservering av trä
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262510 Stenarbeten, 45262670 Metallbearbetning, 45454100 Restaureringsarbeten, 92522000 Konservering av historiska platser och byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen