153416-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänster
Referensnummer: 2021/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av tjänster inom bygg. Med byggnadstjänster avses byggservice och mindre byggentreprenader såsom ombyggnadsarbeten. Fastigheterna är belägna i:Kiruna C, Jukkasjärvi, Abisko och Riksgränsen. Ramavtalet är uppdelat i två anbudsområden: Område 1: Kirunabostäders samt Kiruna Näringsfastigheters fastigheter Område 2: Kiruna kommuns verksamhetslokaler Beställaren avser att teckna avtal med tre (3) ramavtalsentreprenörer per anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261310 Plåtslageri, 45262500 Murning och tegelläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45442100 Målning, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av tjänster inom bygg. Med byggnadstjänster avses byggservice och mindre byggentreprenader såsom ombyggnadsarbeten. Objektets läge Fastigheterna är belägna i:Kiruna C, Jukkasjärvi, Abisko och Riksgränsen. Omfattning Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av tjänster inom bygg. Med byggnadstjänster avses byggservice och mindre byggentreprenader såsom ombyggnadsarbeten.Arbetet kommer att utföras i offentliga lokaler såsom äldreboenden, förskolor, skolor, och övriga liknande byggnader och lokaler. Arbetet kommer även att utföras i bostäder med kvarboende hyresgäster.I entreprenaden kommer även ingå samordning av beställarens övriga upphandlade ramavtalsentreprenörer utifrån varje enskilt uppdrags omfattning. Entreprenören ska även som underentreprenör kunna utföra arbeten åt annan av beställaren upphandlad ramavtalsentreprenör. Samma avtalsvillkor och priser ska då gälla.Ramavtalet är uppdelat i två anbudsområden: Område 1: Kirunabostäders samt Kiruna Näringsfastigheters fastigheterOmråde 2: Kiruna kommuns verksamhetslokaler Beställaren avser att teckna avtal med tre (3) ramavtalsentreprenörer per anbudsområde förutsatt att flera anbudsgivare är kvalificerade och kan antas som entreprenörer. Antagna ramavtalsentreprenörer kommer att tilldelas en kvot enligt följande:1:an är berättigad till minst 50 %, 2:an är berättigad till max 30 % och 3:an max 20 % av ramavtalets totala omfattning.Kvoten är fördelad på det totalt uppskattade kontraktsvärdet, således inte antalet avrop. Kvoten utgör endast en regel vid fördelning av arbeten. Beställaren kan inte garantera att någon ramavtalsentreprenör erhåller den exakt angivna kvotenFörnyad konkurrensutsättning mellan de antagna ramavtalsentreprenörerna kommer att användas vid planerade arbeten vars kostnad beräknas överstiga 100 000 kr. Vid förnyad konkurrensutsättning kan utvärdering komma att ske på pris, genomförande tid eller startdatum. Större projekt, såsom ny-, om- och tillbyggnader eller projekt med speciella krav ingår inte i detta avtal. Beställaren genomför i dessa fall en separat upphandling för arbetet. Beställaren har ett separata ramavtal avseende ett antal yrkeskategorier. Det innebär att detta ramavtal omfattar endast byggnadsarbetare, således finns separata ramavtal för bland annat plåtarbeten samt måleriarbeten.