153433-2023 - ÄndringSverige-Ekerö: Vägtransporter
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Persontransporter - Taxi
Referensnummer: KSUH23/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla persontransporter med taxi med taxi för barn och vuxna avseende:
- Skolskjuts för barn och elever enligt skollagen.
- Turbundna resor för barn och vuxna med funktionsnedsättning.
- Turbundna resor inom äldreomsorgen.
Uppskattad årskostnad är 14 mkr.