Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlig assistans på entreprenad för Falun 2023
Referensnummer: GNU 2022/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311200 Social omsorg för handikappade
II.1.4.
Kort beskrivning
Personlig assistans inom ramen för LSS, Lag (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85311200 Social omsorg för handikappade, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar utförande av personlig assistans enligt 51 kap. Socialförsäkringsbalk, SFB (2010:110) och enligt Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS (1993:387) för barn, ungdomar och vuxna som är folkbokförda i Falu kommun och som inte valt annan assistansanordnare. Uppdraget kan även innefatta delegerade HSL-insatser.