Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kollektivtrafikkonsult
Referensnummer: 22/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63712700 Trafikkontroll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om konsulttjänster inom kollektivtrafikområdet. Inom ramen för den önskade kollektivtrafikutvecklingen, bland annat enligt målbild Koll 2035, som samverkansparterna gemensamt ställt sig bakom behöver utredningar, analyser och förslag till lösningar arbetas fram. I tillämpliga delar behövs ett nära samarbete med trafikhuvudmannen Västra Götalandsregionen och deras utförande bolag Västtrafik. Anbudsgivare ska ha kännedom om huvuddragen i Målbild Koll2035.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen