2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Batch 50 Amfibiebåtar Ostkusten
Beskrivning: På uppdrag av Försvarsmakten genomför FMV denna upphandling som omfattar vidmakthållande av Försvarsmaktens Amfibiebåtar på ostkusten, Batch 50: Stridsbåt 90, Gruppbåt och Trupptransportbåt 2000. Ramavtalet avseende underhåll och tekniskt systemstöd tecknas med Försvarsmakten som avtalspart men FMV skall äga rätt att jämte Försvarsmakten lägga avrop mot Ramavtalet. Ramavtalet är avsett att löpa under tre år (2025-2028) med optioner för ytterligare förlängning 2+2 år samt en tilläggsoption för utökad volym (82 800 timmar) under ramavtalstiden. Bedömd takvolym uppgår till 294 000 timmar för hela ramavtalets giltighetstid inklusive förlängningsoptioner samt tilläggsoption utökad volym.
Intern identifierare: 24FMVU3374
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50241100 Reparation av fartyg
Ytterligare klassificering (cpv): 34520000 Båtar, 34521000 Specialbåtar, 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning, 50241100 Reparation av fartyg, 50245000 Modernisering av båtar, 75221000 Militära försvarstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: På uppdrag av Försvarsmakten genomför FMV denna upphandling som omfattar vidmakthållande av Försvarsmaktens Amfibiebåtar på ostkusten, Batch 50: Stridsbåt 90, Gruppbåt och Trupptransportbåt 2000. Ramavtalet avseende underhåll och tekniskt systemstöd tecknas med Försvarsmakten som avtalspart men FMV skall äga rätt att jämte Försvarsmakten lägga avrop mot Ramavtalet. Ramavtalet är avsett att löpa under tre år (2025-2028) med optioner för ytterligare förlängning 2+2 år samt en tilläggsoption för utökad volym (82 800 timmar) under ramavtalstiden. Bedömd takvolym uppgår till 294 000 timmar för hela ramavtalets giltighetstid inklusive förlängningsoptioner samt tilläggsoption utökad volym. För vidare information se Bilaga 1 – Tilläggsinformation Batch 50.
Intern identifierare: Upphandling av Batch 50 Amfibiebåtar Ostkusten