153657-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Rengöringsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemtekniska-, papper- och plastprodukter m.m.
Referensnummer: 326/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39830000 Rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar två område:
Delområde ett - Rengöringsprodukter, Mjukpapper och Plastprodukter av engångskaraktär, matpackningsprodukter, Städutrustning
Delområde två - Maskindiskprodukter för slutna system inkl service
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18930000 Säckar och påsar, 33741100 Handrengöringsmedel, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 33763000 Pappershanddukar, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 39713431 Tillbehör till dammsugare, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde ett - Rengöringsprodukter, Mjukpapper och Plastprodukter av engångskaraktär, Matpackningsprodukter, Städutrustning