153676-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Installation av vägbelysning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elarbeten för gatubelysning i Västerort
Referensnummer: T2021-00687
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45316110 Installation av vägbelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden i form av årsavtal omfattar elarbeten på den offentliga belysningen inom Stockholms stads mark så som gator, tunnlar, vägar, parker, gång- och cykelvägar samt torg. Elarbetena består kortfattat av rivning av befintlig belysningsanläggning,
kabeldragning, montage av belysningsstolpar och armaturer samt inkoppling och provning av anläggning.
Vidare ingår att vid förändring i det aktuella kopplingsläget att dagligen meddela aktuellt kopplingsläge och nya drifttagna anläggningsdelar till Trafikkontorets driftledare som då gör förändringen i anläggningsregistret Dp Power.
Avropen är fördelade på ett antal mindre till medelstora objekt i Stockholms ytterstad, Västerort. Normalt med en volym mellan ca 10 000 och 400 000 kronor per objekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 65 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet, 31527200 Utomhusbelysning, 34928500 Gatubelysning, 45316110 Installation av vägbelysning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 50232100 Underhåll av gatubelysning, 50232110 Färdigställande av offentliga belysningsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen