153678-2021 - ResultatSverige-Skellefteå: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny bro över Skellefteälven
Referensnummer: UH-2020-451
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun inbjuder till att få lämna anbud i upphandling Ny träbro för fordons-, cykel- och gångtrafik över Skellefteälven. Upphandlingsformen är öppet förfarande och entreprenadformen är Totalentreprenad enligt ABT 06.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen