153795-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kumla: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal mellanstora byggprojekt
Referensnummer: SBN 2022/137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för Byggentreprenadarbeten mellan 800 000kr upp till 10 000 000kr till Kumla kommun.
Målsättningen är att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Kumla kommun är en kommun i tillväxt. Antalet invånare uppgår till knappt 22 000 i dagsläget och är centralt beläget i Närke. En del av visionen är att bli 25 000 invånare år 2025. Kommunen har ca 2200 personer anställda.I Kumla kommun finns sex förvaltningar som tillsammans ansvarar för den mesta av samhällsservicen till kommunens invånare. Varje förvaltning styrs av en nämnd som utses av kommunfullmäktige. Tjänstepersonerna i förvaltningarna ser i sin tur till att förverkliga nämndens politiska beslut. För att på bästa sätt tillgodose både förvaltningarna och skattebetalarna, köper Kumla kommun varor och tjänster korrekt och ekonomiskt för att på så sätt få ut bästa möjliga nytta för de medel som står till förfogande.Kumla kommuns omslutning uppgick till ca 1,7 miljarder kronor år 2020 och kommunen köper varor och tjänster för drygt 500 miljoner årligen.Kumla kommun har en fastighetsvolym på 152 245 kvadratmeter.
Upphandlingsobjekt
Denna upphandling avser ramavtal för byggentreprenadarbeten mellan 800 000kr upp till 10 000 000kr till Kumla kommun. Målsättningen är att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer.
Avtalstid
Avtalet gäller för tiden 2022-06-01 till 2025-06-01 med ensidig rätt för den upphandlande myndigheten att kunna säga upp avtalet efter två år med uppsägningstid om minst tre månader.
Volym
Beräknad volym för beräknad avtalsperiod (4år) är ca 30 -40 miljoner kronor.
Takvolym för detta avtal är 50 miljoner kronor därefter upphör avtalet att gälla.
Summan baseras på statistik och kommande behov och ska inte betraktas som bindande, utan leverantörerna ska leverera det faktiska behovet.
Entreprenaderna omfattas i huvudsak av arbeten som uppkommer efter politiska beslut , där man antar ramar för investeringar och fastighetsunderhåll. Kommunens investeringsramar varierar i storlek år från år, vilket innebär att volymomfattningen av arbeten som kan komma att avropas under detta avtal inte är möjligt att prognosticera. Vilka arbeten som kommer att avropas framgår av objektets storlek (se AFA.21).
Upplysningar under anbudstiden
Handläggare för denna upphandling är: UpphandlareHerman Arnemo, Kumla kommun.
692 80 Kumla
herman.arnemo@kumla.se
+46 19 58 87 11