2. Förfarande
Förfarande
Titel: E – tjänsteplattform (Open ePlatform), drift och utveckling
Beskrivning: Beställaren avser att upphandla installation och konfiguration, drift, utveckling och support av e-tjänsteplattformen (även kallat "systemet"). Drift av e-tjänstplattform ska ske hos leverantören, även om vi också efterfrågar villkoren för eventuell framtida lokal drift. Installation omfattar nyckelfärdig lösning med den fulla funktionalitet som finns i den vid anbudslämnandet senaste versionen av Open ePlatform, inklusive samtliga moduler. Konfiguration omfattar men begränsas inte till anpassning till beställarens individuella grafiska profiler (med möjlighet till flera domäner/profiler), färdig lösning för Mina sidor, Mina ärenden och Min profil, SAML 2.0 integration mot beställarens olika säkerhetsplattformars IDP:er för inloggning med e-legitimation, se Kravspecifikation i avsnitt 3. Tjänsten för e-legitimation och e-signering upphandlas som option, där det är frivilligt för leverantör att offerera optionen och frivilligt för beställaren att avropa optionen under avtalet. Observera att om leverantör offererar e-legitimation och e-signering ska detta tillhandahållas under hela avtalstiden om beställaren så begär. Svar på om optionen offereras görs i punkt 3.1.3.16.3.
Intern identifierare: 2024-55
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224100 Planering av systemimplementation, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72266000 Programkonsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000