See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter som planarkitekter/samhällsplanerare, landskapsarkitekter/landskapsingenjörer och arkitekter/byggnadsingenjörer
Beskrivning: Välkommen att lämna ert anbud i vår upphandling av Tekniska konsulter som planarkitekter/samhällsplanerare för detaljplan & översiktsplan, landskapsarkitekter/landskapsingenjörer och arkitekter/byggnadsingenjörer. Konsult som genomför uppdrag ska vara på plats hos B minst 50% av all mötestid med B, om B så begär. Besiktningar, kontroller och andra uppdrag som av sin art kräver närvaro på plats kan inte av K tillgodoräknas för att uppnå ovan nämnda 50%. B har utöver detta rätt att vid en förnyad konkurrensutsättning använda närvaro på plats som ett tilldelningskriterier. I denna upphandling har beställaren fastställt ersättningen för de olika konsulterna som efterfrågas. Vinnaren utses genom mervärdesbedömning av kompetenser och erfarenheter.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Planarkitekt/ Samhällsplanerare (detaljplan) Säter kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71420000 Landskapsarkitektur, 45112700 Landskapsplanering, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71200000 Arkitekttjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Planarkitekt/ Samhällsplanerare (översiktsplan) Säter kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Planarkitekt/ Samhällsplanerare (detaljplan) Hedemora kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Planarkitekt/ Samhällsplanerare (översiktsplan) Hedemora kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Planarkitekt/ Samhällsplanerare (detaljplan) Ludvika kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Planarkitekt/ Samhällsplanerare (detaljplan) Borlänge kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Planarkitekt/ Samhällsplanerare (översiktsplan) Borlänge kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Planarkitekt/ Samhällsplanerare (detaljplan) Gagnef kommun & Gagnef bostäder
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Planarkitekt/ Samhällsplanerare (översiktsplan) Gagnef kommun & Gagnef bostäder
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Planarkitekt/ Samhällsplanerare (detaljplan) Falu kommun & Lugnet i Falun AB
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Planarkitekt/ Samhällsplanerare (översiktsplan) Falu kommun & Lugnet i Falun AB
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Landskapsarkitekt/Landskapsingenjör Säter kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Landskapsarkitekt/Landskapsingenjör Hedemora kommun, Hedemora kommunfastigheter & Aktiebolaget Hedemorabostäder
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Landskapsarkitekt/Landskapsingenjör Ludvika kommun, Ludvika kommunfastigheter & Ludvika hem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Landskapsarkitekt/Landskapsingenjör Avesta kommun & Lugnet i Falun AB
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Landskapsarkitekt/Landskapsingenjör Gagnef kommun & Gagnef bostäder
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Arkitekt/Byggnadsingenjör Hedemora kommun, Hedemora kommunfastigheter & Aktiebolaget Hedemorabostäder
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Arkitekt/Byggnadsingenjör Ludvika kommunfastigheter, Ludvika hem & Lugnet i Falun AB
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92808:Lot:18