2. Förfarande
Förfarande
Titel: Socialt boende
Beskrivning: Upphandlingen avser socialt boende för klienter som fått beslut om socialt boende av Socialtjänsten. Boendet är för klienter med skadligt bruk och beroende och eventuell samsjuklighet som är bostadslösa eller i behov av ett nyktert och drogfritt boende under en viss tid. Behovet behöver primärt mötas i Luleå kommun, då klienter med detta beslut är folkbokförda i Luleå kommun samt har behov av att hålla fortsatt kontakt med exempelvis myndighetskontakter och hälsa- och sjukvård. Utöver boende har klienterna behov av socialt stöd i olika omfattning, t.ex. ledsagning till möten, stöd vid myndighetskontakter samt ledsagning till praktik eller annan sysselsättning.
Intern identifierare: KLF 2025/1804
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85320000 Socialvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85311000 Social omsorg med inkvartering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Socialt boende