Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av återvinningscentraler.
Referensnummer: 2017-001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar drift av 4 återvinningscentraler i Osby kommun och Östra Göinge kommun. Uppdraget innebär skötsel och tillsyn samt bemanning under öppettider. Personalen ska vara tillräckligt utbildade för att kunna sortera avfall rätt, bl.a. farligt avfall. Entreprenören ska ha ett aktivt förhållningssätt till återvinningscentralerna och själv ta initiativ till såväl underhåll som förbättringar av verksamheten. Östra Göinge Renhållnings AB (ÖGRAB) avser teckna kontrakt för perioden fr.o.m. 1.9.2017 t.o.m. 31.12.2019 med möjlighet till förlängning i tre (3) år, med ett (1) år i taget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen