2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn gällande digitala mobilitetslösningar inom SITE 4
Beskrivning: Malung-Sälens kommun genom SITE-projektet är i behov av att teckna nytt avtal avseende digitala tjänster för e-handel kopplat till samordnade transportlösningar för delprojektet Skandinavisk Måltidsupplevelse. Den digitala tjänsten ska kunna hantera lokala mat- och dryckes-producenters varor i en kombinerad e-handel, både ett slutet och ett publikt system i hela SITE-området (Sälen-Idre-Trysil-Engerdal). Systemet ska vara i drift med full funktionalitet 1 juni 2024. Kommunen/SITE-projektet har genom marknadsanalys och kontakter i tjänsteområdet försäkrat sig om att det endast finns en leverantör på marknaden som kan leverera Malung-Sälens kommuns/SITE-projektet behov, därav valet av upphandlingsförfarandet, förhandlat förfarande utan föregående annonsering. Malung-Sälens kommun avser därför att teckna avtal med Freelway AB, organisationsnummer 556958-4872, med en avtalstid t o m 2026-01-31.
Intern identifierare: KS/2023:715
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster