2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunalt avfall inom Renhållningens auktorisationssystem
Beskrivning: Upphandlingen avser insamling, transport och behandling av följande typer av kommunalt avfall: - Kontorspapper - Restavfall i container Kristianstads Renhållning AB ("Renhållningen") är ett kommunägt bolag som ansvarar för insamling, transport och behandling av kommunalt avfall i Kristianstads kommun genom ett auktorisationssystem. Denna upphandling görs inom ramen för Renhållningens auktorisationssystem, dvs. en förutsättning för att lämna anbud är att anbudsgivare måste vara auktoriserad avfallsentreprenör av Renhållningen.
Intern identifierare: TN 2026/454
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 63111000 Containerhantering, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Kommunalt avfall inom Renhållningens auktorisationssystem