154022-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobila datorvagnar
Referensnummer: SÖS 2019-0405
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Mobila datorvagnar för medicinskt bruk:
A1: Mobil datorvagn med batteridrift för användning inom pre/post-operation, operationsavdelningar och liknande patientnära miljöer.
A2: Samma som A1 men med en redundant ("hot swap") batterilösning.
B: Mobil datorvagn med elanslutning (ej batteridrift) för användning inom pre/post-operation, operationsavdelningar och liknande miljöer.
C: Liten mobil datorvagn för bärbar dator (ej batteridrift) för användning i vårdrum och liknande patientnära miljöer.
Varje kategori omfattar mobila datorvagnar med tillbehör, reservdelar, service, support, utbildning och uppdateringar enligt vad som anges i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen omfattar även leverans, installation, intrimning och provning av utrustningen till fullt driftfärdigt skick.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Upphandlingen består av fyra delområden. Anbud kan lämnas för ett eller flera delområden. Upp till fyra olika anbudsgivare kan därmed tilldelas kontrakt. De upphandlande myndigheterna ingår separata avtal med vinnande anbudsgivare för respektive delområde.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: A1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
A1: Mobil datorvagn med batteridrift för användning inom pre/post-operation, operationsavdelningar
Och liknande patientnära miljöer. Vagnar i kategori A kommer att utrustas med t.ex. MT-klassad
"all-in-one"-dator samt tangentbord och mus.
Del nr: A2
A2: Mobil datorvagn med batteridrift för användning inom pre/post-operation, operationsavdelningar
Och liknande patientnära miljöer med en redundant ("hot swap") batterilösning. Vagnar i kategori A kommer att utrustas med t.ex. MT-klassad "all-in-one"-dator samt tangentbord och mus.
Del nr: B
B: Mobil datorvagn med elanslutning (ej batteridrift) för användning inom pre/post-operation,
Operationsavdelningar och liknande miljöer. Vagnar i kategori B kommer att utrustas med t.ex. "allin-
One"-dator alternativt stationär dator och bildskärm samt tangentbord och mus.
Del nr: C
C: Liten mobil datorvagn för bärbar dator (ej batteridrift) för användning i vårdrum och liknande
Patientnära miljöer för att t.ex. genomföra och dokumentera ronder. Vagnar i kategori C kommer
Att användas med bärbara datorer.