Region Östergötland inbjuder härmed till anbudsgivning avseende upphandling av drogtester för urin och saliv. Upphandlingen omfattar multi- och singeltester för urin (av dipstickformat) samt salivtest som skickas till ackrediterat laboratorium för analys. Drogtesterna används för drogscreening, i syfte att detektera narkotika hos patienter, som en del av Region Östergötlands beroendevård.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Del nr: UC-2019-169
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 71900000 Laboratorietjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Östergötland avser upphandla drogtester för urin och saliv. Drogtesterna används för drogscreening, i syfte att detektera narkotika hos patienter, som en del av Region Östergötlands beroendevård. Upphandlingen omfattar multi- och singeltester för urin (av dipstickformat) samt salivtest som skickas till ackrediterat laboratorium för analys. Anbud kan lämnas på följande områden: Drogtest urinsticka multi 16 Drogtest urinsticka Benzo Drogtest urinsticka multi 4 Drogtest urinsticka multi 7- 8 Singeltest urinsticka Drogtest för saliv Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.