See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projektledare till Etapp 2 UMEÅ
Beskrivning: Projekt UMEÅ Terminal Etapp 2 söker en projektledare. Uppdraget avser att vara projektledare för en förstudie med inriktning av att bygga nytt bredvid och koppla ihop flöden med befintlig terminalbyggnad. på Umeå Flygplats. Vi söker en kostnadsmedveten och erfaren projektledare som har erfarenhet av projektledning av komplexa ny/ombyggprojekt i en miljö där övrig verksamhet behöver kunna fortgå under byggnationen. Omfattningen på uppdraget är ca 75% med uppdragsstart under april 2025. Uppdraget med förstudien beräknas pågå till 2025-10-31 och därefter finns optioner med möjlighet till förlängning för programhandling, systemhandling, bygghandling, produktion, driftsättning och överlämning. Närvaro på plats på flygplatsen krävs.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110424:Lot:1