154111-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Avfallshantering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sorting of bottom ash; sale of sorted metals and bottom ash
Referensnummer: 19/259
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Procurement projects regarding:
1) Sorting of bottom ash and sale of sorted metals;
2) Sale of bottom ash.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 230 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Sorting of IBA and bottom ash and sale of metal (TS1)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513400 Bortskaffande av aska
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Processing and sorting bottom ash into different fractions and selling of metalls.
Recycling of sorted IBA and sorted bottom ash (TS2)
Del nr: 2
90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513400 Bortskaffande av aska, 90514000 Återvinning av avfall
Removal and recycling of sorted IBA and bottom ash.