Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende ramavtal service och reparation av entreprenadmaskiner Västra Mälardalens Kommunalförbund Inköpscentral
Referensnummer: VMKF-U 2022.53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser service och reparation av entreprenadmaskiner. Med entreprenadmaskiner avses maskintyperna grävmaskiner, redskapsbärare, traktorer, traktorkärror, hjullastare, sopmaskiner, åkgräsklippare, truckar, lastväxlare, lövlastarvagnar och lövsugar. Upphandlingen omfattar även övriga entreprenadmaskiner samt tillbehör av varierande fabrikat. För mer information om upphandlingen se Upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen