See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Mätningstjänster
Beskrivning: Uppdraget består av geodetisk mätning ute i fält, så som detaljmätning, utsättning av objekt, inmätning av byggnader, vägar, markhöjder och andra objekt inom kommunen. Beställning av uppdrag kommer att ske när exempelvis Gator och parker eller Fastighet behöver mättjänster som inte ingår i andra projekt och när process Lantmäteri behöver förstärkning inom den egna mätverksamheten. Uppdragen kan innebära allt från några dagars sammanhängande mätarbete till någon månad. Insamlade data ska sedan levereras i enlighet med beställarens krav, som kan se olika ut. Exempel på beställningskrav kan vara följande: Grundläggande leveranskrav: Filfomat dwg. Referenssystem i plan, Sweref 99 20 15, i höjd, RH2000. Det finns många andra detaljerade leveranskrav för mätdata som kan variera utifrån respektive uppdrag. Exempel på detta framgår av bifogade bilagor. Övriga förutsättningar/ krav kan vara att varje skikt som mäts in ska ligga på separata lager i dwg-filen. Lagernamn i dwg-filerna ska följa överenskommen standard. Ytor ska representeras som slutna polylines. Texten ska ligga som attribut på anvisat lager och inte som geografiskt objekt. Förberedande genomgång ska hållas med beställaren innan uppdragen startar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105370:Lot:1