154135-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Register, kontoböcker, pärmar, blanketter och övriga trycksaker av papper eller kartong
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Allmänt förbrukningsmaterial till kontor och skola/förskola 2021
Referensnummer: GNU 2021/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22800000 Register, kontoböcker, pärmar, blanketter och övriga trycksaker av papper eller kartong
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av allmänt förbrukningsmaterial till kontor, skola och förskola i kommunerna: Avesta, Borläge, Falun, Gagnef, Hedemora, Ludvika, Säter och VBU (Västerbergslagens Utbildningsförbund) samt bolagen: Kopparstaden AB, Lugnet i Falun AB, Räddningstjänsten DalaMitt, Falun Borlänge Regionen AB, Borlänge Energi AB, Maserhallen AB, AB Stora Tunabyggen, Hushagens Fastighet AB, Ludvika Kommunfastighet AB, LudvikaHem AB, AB Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter AB, Hedemora Energi AB, Avesta Vatten och Avfall AB, Gamla Byn AB, Södra Dalarnas Räddningstjänstförbund, Säterbostäder AB, WBAB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22800000 Register, kontoböcker, pärmar, blanketter och övriga trycksaker av papper eller kartong, 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler, 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen