154135-2022 - ResultatSverige-Lidingö: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Simhall Dalénum
Referensnummer: 21/74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
AFD.1 Omfattning
Detaljprojektering och uppförande av en ny simhall i Dalénumområdet på Lidingö. I byggnaden ska det finnas en 25 gånger 25 metersbassäng med svikt och trampolin, en multibassäng med höj- och sänkbar botten samt ett familjebad med tillhörande omklädningsrum. Det ska även att finnas café/reception med kök, friskvårdslokaler, personalutrymmen, kansli för simklubb, omklädning fotboll, erforderliga teknikutrymmen för badvattenrening och övriga installationer för husets fulla funktion och drift. Även kringliggande arbeten avseende mark, landskap och infrastruktur ingår.
Avtalet omfattar även utbildning av beställarens driftpersonal samt serviceåtaganden och kontroller under garantitid i enlighet med respektive teknisk dokumentation.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 45212420 Bygg- och anläggningsarbeten: restauranger o d, 45212421 Byggnation av restaurang, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Detaljprojektering och uppförande av en ny simhall i Dalénumområdet på Lidingö. I byggnaden ska det finnas en 25*25 metersbassäng med svikt och trampolin, en multibassäng med höj- och sänkbar botten samt ett familjebad med tillhörande omklädningsrum.
Det ska även att finnas café/reception med kök, friskvårdslokaler, personalutrymmen, kansli för simklubb, omklädning fotboll, erforderliga teknikutrymmen för badvattenrening och övriga installationer för husets fulla funktion och drift. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
I det fall det finns hänvisning till ett visst varumärke/fabrikat i handlingarna gäller alltid "eller likvärdigt" oavsett om detta särskilt angivits.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
Beställaren ser gärna att Entreprenören inkommer med förslag på kostnadseffektiva lösningar/gestaltningsförslag utifrån ställda funktions- och kvalitetskrav.
Optioner:
Option nr 1 - Solceller inklusive tillhörande elarbeten
Option nr 2 - Solavskärmning