154222-2021 - ResultatSverige-Falkenberg: Sanitetsgods
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-VVS material
Referensnummer: SVN2020-48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44411000 Sanitetsgods
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling ska leda till ett ramavtal som tecknas med en leverantör för leverans av VA material (vatten och avlopp) samt VVS material (värme, vatten och sanitet).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39715300 VA-utrustning, 42122000 Pumpar, 42131000 Kranar och ventiler, 42131400 Sanitetsarmatur, 44111520 Värmeisoleringsmaterial, 44115200 Sanitets- och värmematerial, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44162500 Rörledningar för dricksvatten, 44163000 Rörledningar och armatur, 44163110 Avloppsledningar, 44163111 Avloppsrör, 44163210 Rörklämmor, 44163230 Rörkopplingar, 44164300 Rörmaterial, 44167000 Diverse rörledningsarmatur, 44411100 Kranar/tappar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett heltäckande sortiment av VA (vatten och avlopp) -och VVS (värme, vatten och sanitet) produkter varav ca 80 % av sortimentet är VA-material. Upphandlingens värde beräknas uppgå till ca 8 000 000 sek/år. Värdet är baserat på statistik och omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.