2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ny SCADA plattform med tillhörande tjänster
Beskrivning: Trafiknämnden via Trafikförvaltningen (Region Stockholm) upphandlar en Ny SCADA plattform med tillhörande tjänster för integration, support och underhåll samt vidareutveckling. Den nuvarande IT miljön för styrning och övervakning har successivt utvecklats sedan 1990-talet och är numera ålderstigen. t har genom åren byggts på olika produkter som in i olika områden ibland baserat på teknik och ibland på trafik. Detta har skapat en miljö som är svår att överblicka och bygga vidare på. Upphandlingen syftar således till att erhålla en moderniserad och funktionell plattform som kan hantera önskad funktionalitet samt Beställarens nuvarande och framtida behov. På sikt ska den nya Plattformen ersätta de befintliga SCADA systemen.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122169:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48614000 Datainsamlingssystem, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 42961200 SCADA eller motsvarande system