154269-2017 - PlaneringSverige-Västerås: SCADA eller motsvarande system
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult för systemintegration avseende fastighetsautomation.
Referensnummer: 2017/00018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42961200 SCADA eller motsvarande system
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget för ramavtalet avser förvaltning och integration av överordnat system (ÖS) som är ett SCADA-system av fabrikat GE iFIX. Förvaltningen och integrationen sker mot Västerås stads byggnader och dess fastighetsautomation.
Integration sker mot, för Västerås stad, framtagen standard.
Uppdraget gäller flera objekt, vars integrationer kommer att avropas på ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen