154362-2019 - ÄndringSverige-Ludvika: Frontlastare
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing av bandgrävare och hjullastare - Gymnasieskolan Borlänge
Referensnummer: GNU 2019/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43250000 Frontlastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Borlänge kommun har behov av tre anläggningsmaskiner för användning i utbildningsverksamheten:
— 1 st minst 12 ton hjullastare
— 1 st 5 - 8 ton grävmaskin med band
Båda maskinerna ska leasas genom leasing utan restvärde i 36 månader.