154379-2021 - ResultatSverige-Vellinge: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Frukt och grönt, Potatis och Ägg
Referensnummer: Un 2020/347
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för leverans av frukt och grönt, potatis och ägg till Vellinge kommun enligt definition i förfrågningsunderlaget med bilagor.
Gällande frukt och grönt samt potatis: upphandlingen omfattar det vid varje tillfälle befintliga sortimentet av respektive produktkategori på Årstalistan.
Gällande ägg: upphandlingen omfattar artiklar enligt beskrivning i sortimentsfilen.
Upphandlingen omfattar samtliga under perioden aktuella leveransställen och samtliga produktgrupper som kommunen har behov av. Produkterna inom avtalet
Kommer att avropas av beställaren efter behov. Kommunens samtliga förvaltningar äger rätt att avropa från avtalet. Leveransställen framgår av bilaga till förfrågningsunderlaget.
Upphandlingen genomförs med hjälp av Hantera Livs.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Frukt och grönt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av frukt och grönt till kommunens verksamheter/skolor.
Potatis
Del nr: 2
03212100 Potatis
Upphandling av potatis till kommunens verksamheter/skolor.
Ägg
Del nr: 3
03142500 Ägg
Upphandling av ägg till kommunens verksamheter/skolor.