1544-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av städtjänster för Riksbankens huvudkontor
Referensnummer: Dnr 2020-00491
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken avser upphandla städtjänster på Riksbankens huvudkontor på Brunkebergstorg 11 i Stockholm från juni 2021. Uppdraget omfattar bl.a:
Städning av kontor, konferensrum, matsalar, träningslokaler(gym) med tillhörande duschutrymmen och bastu, sanitetsutrymmen, pentryn, korridorer, hissar, trappor och entréer, rengöring av bassäng, tvätt, skura garage med maskin, golvvård, fönsterputs mm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911300 Fönsterputsning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen