154440-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reklam och marknadsföring – Kommunikationstjänster Luleå kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKommunikationstjänster Luleå kommun
BeskrivningUpphandlingen avser Luleå kommun samt två (2) av de kommunala bolagen Nordiskt FlygTeknikCentrum AB och Luleå Kommunföretag AB behov av kommunikationstjänster. Upphandlingen omfattar tre (3) stycken delområden: Delområde 1: Kommunikationsbyrå. Delområde 2: PR- /PA Byrå. Delområde 3: Mediebyrå.
Intern identifierareKLF 2023/779
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79340000 Reklam och marknadsföring
Ytterligare klassificering (cpv): 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79341400 Reklamkampanjer, 79342000 Marknadsföring, 79342100 Direktreklam, 79342200 Säljfrämjande åtgärder, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1: Kommunikationsbyrå
BeskrivningLeverantören ska erbjuda både strategisk- och taktiskt kreativ kommunikationsrådgivning, och som spänner över såväl nationella som internationella perspektiv.
Intern identifierareDelområde 1: Kommunikationsbyrå
Optioner
Beskrivning av alternativenBeställaren ges möjlighet att förlänga tecknat avtal med en (1) eller flera perioder om totalt högst 24 månader. Vid förlängning av avtalet gäller det med oförändrade villkor. Ambitionen är att förlängning sker skriftligen i god tid innan avtalet förfaller.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 2: Public Relations- & Public Affairs Byrå
BeskrivningLeverantören ska erbjuda stöd och kompetens för att utveckla beställarens arbete med PR och öka beställarens synlighet i press och media och som spänner över såväl nationella som internationella perspektiv. Leverantören ska också tillgodose behovet av stöd vid systematiskt påverkansarbete som bidrar till beställarens framtida utveckling; lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.
Intern identifierareDelområde 2: Public Relations- & Public Affairs Byrå
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 3: Mediebyrå
BeskrivningLeverantören ska erbjuda beställaren stöd, rådgivning och konkreta insatser för synlighet i valda kanaler mot prioriterade målgrupper. Rätt budskap, för rätt målgrupp, i rätt kanal. Regionalt, nationellt och internationellt.
Intern identifierareDelområde 3: Mediebyrå