154475-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Plantering och skötsel av grönområden – Släntklippning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSläntklippning
BeskrivningUppdraget avser utförande av vegetationsröjning inom Kristianstads kommun geografiska uppdelat i två områden. Område 1 avser släntklippning utmed vägnät och vallar mm. som utförs med traktor eller hjullastare. Område 2 avser röjning med fjärrstyrd redskapsbärare.
Intern identifierareTN 2024/557
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningSläntklippning i diken, kanaler, vägkanter, vallar och övriga ytor, inom Kristianstads kommuns geografiska område. Uppdraget sker med utgångspunkt i kartunderlagsbilagan och utifrån överenskommelse på startmöte.
Intern identifierareSläntklippning
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelRöjning med fjärrstyrd redskapsbärare
BeskrivningOmfattar utförande med fjärrstyrd redskapsbärare med klippningsaggregat för vegetation i sluttande terräng.
Intern identifierareRöjning med fjärrstyrd redskapsbärare