154500-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Trelleborg: Byggnation av lägenheter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk samverkan, TrelleborgsHem
Referensnummer: 20/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
AB TrelleborgsHem är ett allmännyttigt bostadsföretag beläget i Trelleborgs kommun, som äger och förvaltar c:a 2 000 bostadslägenheter samt drygt 100 lokaler i Trelleborg och dess kommundelar.
Med en nyligen antagen investeringsplan har bolaget satt ett högt och ambitiöst mål; att påbörja drygt 600 nya lägenheter under perioden 2020 – 2024. För att klara detta mål har bolagets styrelse beslutat att upphandling av strategiska leverantörer ska ske.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321100 Byggnadsekonomiska tjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen