154503-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Höganäs: Skogstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anbudsförfrågan upphandling av: Arboristtjänster, 2017.
Referensnummer: 17/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser arboristtjänster som faller utanför skötselentreprenaderna och omfattar:
Fällning av större/fellutande träd, bortrensning av döda grenar i strövområden och joggingspår, större trädplanteringar, rotvitalisering och ståndsortsförbättring, trädflyttningar, arbete med planteringsbäddar i hårdgjord mark, transport av ris och stock till kommunens upplag, rötundersökning, råd för kabeldragning vid belysning av träd m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77211300 Trädröjning, 77211400 Trädfällning, 77211500 Trädvård, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen