Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala verktyg och tjänster för framtida lärande.
Referensnummer: 17/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48931000 Programvara för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Digitala verktyg och tjänster för framtida lärande. ”Arbetsplats som funktion” i skolan.
Anbudets giltighetstid:
Anbud ska vara giltigt till och med 31.12.2017.
Avbrytande av upphandling:
Kommunen förbehåller sig rätten att avbryta upphandlingen, utan kostnad för kommunen, om erforderliga politiska beslut inte fattas eller omständigheter inträffar som väsentligen påverkar eller förändrar förutsättningarna för upphandlingens fullföljande. Om upphandlingen avbryts kommer samtliga anbudsgivare att underrättas om detta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen